KUCUK ADAM

Lilypie Fourth Birthday tickers

28 Eylül 2009 Pazartesi

MUHTEŞEM ŞEHİR İSTANBUL-23 yorum:

S.Düvenci dedi ki...

Asrın'ım;
Gerçekten hepimiz için çok güzel bir geziydi. Düşün deden senin sayende Ayasofya'yı Topkapı Sarayı'nı ve Kız Kulesi'ni gezdi.. Hem de elli yıllık ömründe ilk kez.
Baban gibi bende bir sonraki İstanbul seyahatini ve buna ilişkin programını sabırsızlıkla beklemekteyim.

S.Düvenci dedi ki...

Asrın'ım;
Bir sonraki İstanbul seyahatin öncesi program yaq ve babanla dedeni gezdir dedim ya..
Belki sana yardımı olur diye programına kenhdimce katkıda bulunmak istiyorum:
a. Bir zamanlar dünyanın merkezi "Yeni Roma", onun merkezi Milion Taşı idi. Tarihçilerin "dünyanın başlangıç noktası" dediği bu taş Sultanahmet'te.
b. Dünya'nın 7 harikası olur da, üç kıtada yüzyıllarca hüküm süren imparatorluklara başkentlik yapmış bir şehrin 7 harikası olmaz mı? İşe bir bölümünü ziyaret ettiğimiz "İstanbul'un yedi Harikası"
1. Ayasofya Müzesi
2. Süleymaniye Külliyesi
3. Kariye Müzesi
4. Topkapı Sarayı
5. Kapalıçarşı
6. Rüstempaşa Camii
7. Mağlova Kemeri
c. Şehrin en yaşlı üyesi Eyüp Camii'nin avlusundaki 600 yıllık doğu çınarı.
d. Hatırlıyorsun, bir arboretum peşinde birkaç saatim gitmişti. Bu da bir başkası.. Piknik yapılmayan, mangal yakılmayan ve 2 bin civarında bitki çeşidinin yaşadığı Atatürk Arboretumu şehrin en temiz sığınağı.
e. Eyüp Sultan'dan Piyer Loti'ye tırman. Ya da "sen ne yapıyonsun dede, henüz yürümeyi yeni öğrendim, tırmanmak da neyin nesi" diyorsan.. Artık telefirik de var.
f. Hezarfen 1632'de Galata Kulesi'nden Üsküdar'a (hani gitmiştik) uçtu mu? Yoka "uçan" Evliya Çelebi mi? Öğrenmek istemiz misin?
g. 18. ve 19. yüzyıllarda Osmanlı'nın bütün yapı işlerinin emanet edildiği Balyan ailesinin en güzel yapıtlarından Dolmabahçe Sarayı.
h. İstanbul'da sportif anlamda ezeli rekabet, FB, GS ve BJK ile 20. yüzyılda başlamadı. Maviler ve Yeşillerin 6. yüzyıla bile damgasını vuran "derbi" mücadelesinin izleri, 80 bin kişilik antik stadyumun, yani At Meydanı'nın çok yakınında.
ı. Yoğun vitamin içeriğinden ötürü, yeniçeriler tarafından bile takviye amaçlı içilidi boza. 1876'da Kosova'dan istanbul'a gelen Hacı Sadık'ın yeni imalat tekniğiyle popülaritesini artırdığı Vefa Bozası, yapacağımız bu kültür gezimize takviye olmayı bekliyor.

AsrınMucizesi dedi ki...

Şimdiden annemle babam bir tatil ayarlasa süper olacak dedeciğim. İstanbul gezimize boğaz turunu eklemeyi de unutma. Geçen sefer cesaret edememiştik. :)